Duże gospodarstwo kupisz wkrótce tylko z drugiej ręki
Chcesz kupić duże gospodarstwo, śpiesz się. Ministerstwo rolnictwa deklaruje, że nie chce sprzedawać dużych gospodarstw, a pozostałą ziemię zaoferuje jako mniejsze działki dla rolników, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwo. Minister Sawicki chce, aby ANR nie wystawiało już ofert większych niż średniej wielkości gospodarstwo w danym województwie. Jeśli Izba Rolnicza uzna, że potrzebne jest mniejsze działki niż średnie gospodarstwo ANR będzie takie przygotowywać.

Załóżmy, że przykładowe gospodarstwo będzie miało powierzchnię 530 hektarów, na pewno żaden rolnik nie weźmie udziału w przetargu na takie gospodarstwo. Dlatego grunty rolne z zasobów skarbu państwa nie będą już oferowane dla osób i firm prowadzących duże gospodarstwo, ale będą przeznaczone na powiększenie areału dla rolników prowadzących małe gospodarstwo. Przy oddziałach ANR zostaną powołane zespoły doradców, których zadaniem będzie określanie jakiej wielkości gospodarstwo może być wystawione na sprzedaż w danym regionie i będą określać warunki przetargów ograniczonych dla chcących powiększyć gospodarstwo, a potem otwartych jeśli w pierwszym przetargu nie będzie ofert z grona lokalnych małych rolników.

Sawicki podkreślił, że duzi dzierżawcy nie muszą oddawać 30% dzierżawionej ziemi i zmniejszać gospodarstwo, wystarczy, że zdecydują się kupić dzierżawione grunty.

Źródło: Na podstawie artykułu PAP z 11.01.2011 r.
Jesteś na:   Wiadomości