W świętokrzyskim gospodarstwo ekologiczne prowadzi 1300 rolników
Coraz więcej rolników prowadzi gospodarstwo ekologiczne w świętokrzyskim. Gospodarstwo ekologiczne wytwarza zdrową żywność na rynek krajowy i zagraniczny. Duże gospodarstwo ekologiczne produkuje zazwyczaj owoce i warzywa, średnio gospodarstwo ekologiczne ma powierzchnię od 10 do 20 hektarów, średnie gospodarstwo ekologiczne w europie jest większe.

Gospodarstwo, które stawia na zdrową żywność przyciąga również turystów. Kilku rolników prowadzących gospodarstwo ekologiczne przetwarza zioła, warzywa czy owoce samemu dostarczając na przykład powidła ze śliwek, konfitury wiśniowe lub pasteryzowane truskawki. Najmniejsze gospodarstwo produkuje zazwyczaj na własne potrzeby.

Coraz więcej inwestorów prowadzi gospodarstwo ekologiczne kierując się kryterium dostawania największych dopłat. Zazwyczaj jest to gospodarstwo, które posiada łąki będące siedliskiem ptaków i roślin, których koszenie zachowuje wyjątkowe przyrodniczo terytorium. Gospodarstwo prowadzące produkcję ekologiczną nie ma zazwyczaj problemu ze zbyciem plonów, dużym problemem dla prowadzących małe gospodarstwo jest dokumentacja związana z uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego, że gospodarstwo jest ekologiczne.

Źródło: Na podstawie artykułu PAP
Jesteś na:   Wiadomości