Gospodarstwo ekologiczne coraz popularniejsze w Polsce
Gospodarstwo o profilu ekologicznym prowadziło na koniec 2010 roku 21’000 gospodarstw rolnych, rolników prowadzących gospodarstwo ekologiczne jest o 20 procent więcej niż w poprzednim roku. Najwięcej bo przeszło jedna trzecia rolników prowadzi gospodarstwo ekologiczne w zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Najmniej prowadzących gospodarstwo ekologiczne było w opolskim, śląskim i kujawsko-pomorskim. Osoby prowadzące gospodarstwo ekologiczne są producentami rolnymi.

Statystyczne gospodarstwo ekologiczne w 70 procentach jest wyspecjalizowane w produkcji rolnej, a w 30 procentach gospodarstwo zajmuje się produkcją zwierzęcą. Wśród rolników posiadających gospodarstwo ekologiczne najwięcej jest takich, którzy uprawiają łąki i pastwiska bo około 42 procent, gospodarstwo ekologiczne uprawiające rośliny na paszę około 20 procent, gospodarstwo uprawiające zboże około 20 procent, gospodarstwo uprawiające użytki rolne około 18 procent.

Łączna powierzchnia obejmująca gospodarstwo ekologiczne w Polsce wzrosła prawie o 25 procent do ponad 100 tysięcy hektarów. Średnie gospodarstwo ekologiczne ma od 5 do 10 hektarów (24%), największe gospodarstwo obejmujące ponad 100 hektarów (łącznie 4,5% powierzchni gospodarstw ekologicznych). Dane z Unii Europejskiej mówią o tym, że 190’700 rolników prowadzi gospodarstwo ekologiczne, najwięcej osób prowadzi takie gospodarstwo we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. W Polsce osób prowadzących gospodarstwo ekologiczne jest 17,4 tysiąca.

Źródło: Na podstawie informacji z PAP 2011.10.17
Jesteś na:   Wiadomości