Kto chce mieć gospodarstwo w Rumunii?
Coraz więcej cudzoziemców kupuje gospodarstwo rolne w Rumunii. Swoje gospodarstwo mają Włosi, którzy kupili 24 procent zakupów cudzoziemców, własne gospodarstwo kupili Niemcy 15,5 procent sprzedanych cudzoziemcom gruntów. Również wielu Arabów kupiło gospodarstwo w Rumunii ok. 10 procent, swoje gospodarstwa mają również Węgrzy 8 procent, Austriacy 6 procent i Duńczycy co dwudzieste kupione przez obcokrajowców gospodarstwo.

Gospodarstwo w Rumunii kosztuje około 1,5 tys Euro do 2,5 tys Euro za hektar, ze względu na rosnący popyt gospodarstwa podrożały w 2011 roku dwukrotnie do poziomu 5-5 tysięcy Euro za hektar. Mimo tego zakup gospodarstwa w Rumunii jest wciąż tańszy niż w Unii Europejskiej, w której gospodarstwo wyceniane jest średnio na 10 – 15 tys. Euro za hektar.

Obcokrajowcy w zeszłym roku w posiadali blisko 636 gospodarstw, a tym roku zainteresowanie zakupem gospodarstwa spowodowało zwiększenie liczby gospodarstw do 710. Największe kupione gospodarstwo objęło powierzchnię około 134 tys hektarów.

Wzrost zainteresowania gospodarstwami w Rumunii powoduje reakcje Ministerstwa Rolnictwa, które już zastanawia się nad wprowadzeniem okresu przejściowego, który ograniczy zakup gospodarstw przez około tysiąc korporacji zainteresowanych zakupem rumuńskich gruntów rolnych, które są doskonałą lokatą kapitału w czasie kryzysu.

Źródło: Na podstawie artykułu w Farmer.pl 26-11-2011 15:56
Jesteś na:   Wiadomości